Tehlike Altındaki Kuşların Korunması İçin CİMER Dilekçesi

Kategori: Genel, Haber
Etiketler: , , , ,

Merkez Av Komisyonu, nesli dünya ölçeğinde tehlike altında olan üveyik ve elmabaş patka kuş türlerinin avını yasaklasın.

Üveyik ve elmabaş patka kuş türlerinin nesli, Dünya Doğayı ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği’nin (IUCN) Kırmızı Listesi’ne göre dünya ölçeğinde tehlike altındadır. Uluslararası otoritelere göre üveyik nüfusu geçtiğimiz 40 senede %78, elmabaş patka nüfusu ise geçtiğimiz 20 yılda %50 azalmıştır.

Merkez Av Komisyonu, nesli dünya ölçeğinde tehlikede olan kelaynak, toy gibi kuş türlerini nasıl ava kapadıysa, Kırmızı Liste’ye göre tehlike altında olan üveyik ve elmabaş patka kuş türlerinin avını da yasaklamalıdır. Ancak Merkez Av Komisyonu, avcıların isteği doğrultusunda karar vererek söz konusu bilimsel otoriteleri ve mevzuatlar gereğince korunması gereken bu türlerin içerisinde bulunduğu durumu yok saymaktadır.

Bu durum göz önünde bulundurularak, Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, IUCN Ulusal Komitesi ve Merkez Av Komisyonu üyelerinden; nesli dünya ölçeğinde yok olma tehlikesi altında olan üveyik (Streptopelia turtur) ve elmabaş patka (Aythya ferina) kuş türlerinin avının tamamen yasaklanmasını talep ediyorum.

Yukarıdaki dilekçe örneğini https://www.cimer.gov.tr/ adresinden T.C. Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne göndererek doğamızın ayrılmaz bir parçası olan kuşların korunmasına destek olabilirsiniz.

NOT: Başvurunuzun en son aşamasında karşınıza çıkan: “Başvurunuz, CİMER aracılığıyla en kısa sürede sonuçlandırılmak üzere seçeceğiniz kuruma doğrudan iletilecektir” butonuna tıklayarak “Tarım ve Orman Bakanlığı“nı seçmeniz gerekmektedir.

Yorum yapılmamış

Yorum Bırak

Change this in Theme Options
Change this in Theme Options