Kuş Sesi Yayında!

Kategori: Genel
Etiketler:

Uzun zaman sonra yeniden bir kuş bülteni ile yayındayız. Kuş Sesi, Anadolu’nun dört bir yanında yaşayan kuşların hayatına, kuşlarla ilgili yapılan çalışmalara ve kuşlardan ilham alan sanata ayna tutmak niyetiyle çıktığımız bir yolculuk. Yılda üç kez yayınlanacak bültenimizi internet sitemizden indirebilir, sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca az sayıda basılan bültenimizi bizden ücretsiz olarak talep edebilirsiniz.

Doğa ailesinin ortak çabasıyla yayınlanan Kuş Sesi, kuşları sevenlerin seslerini paylaşabilmeleri için bir araç. Siz de yaptığınız etkinlikleri, yayınları, sanatsal çalışmaları ve elbette yazılarınızı aşağıdaki iletişim adresinden yayın ekibimizle paylaşabilirsiniz.

Keyifli okumalar.

İlk sayımıza Anadolu’nun 1960’larına tanık olmuş, en eski kuşçulardan Richard Porter’ın “Sihirli Günler” yazısıyla başlıyoruz. Richard bize kuşçuluğun son elli yılını ve Anadolu’yu anlatıyor. Henüz kuş kitapları yokken, binlerce dikkuyruk Burdur Gölü’nde kışlıyorken ve Amik Gölü henüz kurumamışken… Kuş Sesi, akbaba göçünden Türkiye’deki ilk üreme kayıtlarına uzanan daha pek çok konuyu ele alıyor.

Kuş Sesi’nin birinci sayısını buradan indirebilirsiniz.

KUSSESI_02_SM

İkinci sayıda yolculuğumuz, Trakya’nın bozkırlarında şah kartalların eşliğinde “Bozkır’ın Şah Kartalı” yazısıyla başlıyor. Ardından, elli yılını Anadolu’nun doğasını korumaya adayan, kelaynakların ve pek çok sulak alanın korunmasını sağlayan Tansu Gürpınar’ın röportajıyla devam ediyor. Kuş Sesi, leylek ve insan ilişkisinden, Türkiye’de deniz kuşlarıyla ilgili ilk çalışmalara kadar uzanan daha pek çok konuyu ele alıyor.

Kuş Sesi’nin ikinci sayısını buradan indirebilirsiniz.

Üçüncü sayımıza Hatay’ın göç yollarında başlıyoruz. Ardından alpin kuşaktan, longoza ve oradan Akdeniz’in sığla ormanlarındaki kuş çeşitliliğine bakıp, bozkırda çobanların dilinden toyları dinliyoruz. Bu sayı kuşların bakımından şiirlere, çizimlerden ilk kuş gözleme heyecanının dile döküldüğü yazılara kadar pek çok konuya dokundu.
Kuş Sesi’nin üçüncü sayısını buradan indirebilirsiniz.
Editör: Burçin Feran
burcin.feran@dogadernegi.org
9 Comments for : Kuş Sesi Yayında!
  • kelaynakçı
  • 7 Ocak 2016
  Cevapla

  Çok güzel çalışmalar olmuş,başarılar dilerim

 1. Linkler: Kuş gözlemcisi olmak için bahane mi arıyordunuz? | Cincüce Bobin Hizmetleri

  • yaşar Yılmazdöl
  • 8 Ocak 2016
  Cevapla

  Büyük bir keyf’le okudum , çok nefis bir çalışma olmuş , emeği geçen herkesi kutlar ,başarılarınızın devamlı olmasını dilrim .
  Selamlarımla .
  Yaşar Yılmazdöl .

  • Özlem
  • 2 Şubat 2016
  Cevapla

  Merhaba varlığından yeni haberdar olduğum Kuş Sesi dergisinin ilk sayısı dahil bundan sonra çıkacak olan tüm sayılarını göndermenizi rica ediyorum.

 2. Cevapla

  emeği geçen herkese teşekkürler, harika bir çalışma umarım bu şekilde devam eder
  saygılar,

  • Handan Doğan
  • 26 Aralık 2016
  Cevapla

  Okurken çok heyecanlandım .Daha öğreneceğim ,göreceğim ne kadar çok kuş vardı.. Doğa Derneği’nin harika çalışmaların biri daha. Tebrik ederim

 3. Linkler: Kuş Sesi’nin 3. Sayısı Yayında | Dağ Medya

  • Hüsniye Kuşçu
  • 30 Aralık 2016
  Cevapla

  Doğa yürekli güzel insanlar, emeğinize sağlık..

  • Nebi
  • 8 Ocak 2017
  Cevapla

  Cennet gibi bu güzel ülkemin siz değerli insanlarına teşekkürler..
  Böylesi güzel bir dergi çıkarıp, benim gibi doğasever, kuşsever insanlara sunduğunuz için sonsuz teşekkürler. Böyle yazıları ülkemin insanlarından görmek ayrı bir mutluluk… Kuş dünyası ile ilgili maalesef yeterli yerli yazarlarımızdan neşriyatı bulamıyoruz. İngilizce yabancı kaynaklara başvurmak zorunda kalıyoruz. İyi ki varsınız. Başarılarınızın devamını diliyorum…
  Saygı ve sevgilerimle… Nebi

Yorum Bırak

Change this in Theme Options
Change this in Theme Options