Ekle  Çıkar
Tarkan - Uyan
ATLAS BirdLife RSPB ATLAS BirdLife RSPB
 
Dünya Göçmen Kuşları Günü
9-10 Mayıs tarihleri tüm dünyada Dünya Göçmen Kuşlar Günü olarak kutlanıyor. 2006 yılından bu yana tüm dünyadaki göçmen kuşların ve yaşam alanlarının
korunmasına dikkat çekmek icin bu tarihler göçmen kuşlara atfedilerek dünyanın farklı yerlerinde çeşitli etkinlikler düzenleniyor. isteniyor.

Toplumun ve karar vericilerin dikkati bu konuya çekerek kuşların ve yaşam alanlarının korunması hedefleniyor.

Bu yıl Dünya Göçmen Kuşlar Günü'nün temasi "Göçteki İnsan Kaynaklı Engeller".
Gökdelenler, uzun cam kaplı binalar, rüzgar tribünleri, elektrik direkleri gibi etkenler kuşlar için göçü zorlaştıran hatta yaşamlarını kaybetmelerine ve populasyonlarının azalmasına neden olan sebepler. Rüzgarın gücünden enerji elde
etmek için deniz kıyısı ve dağ zirvelerine inşa edilen rüzgar tribünlerinin, başlıca göç rotaları üzerinde de olduğu bilinmektedir.

Türkiye'de kuş gözlemciler 9-10 Mayıs tarihlerinde yaptıkları gözlemlerde tanıştıkları kişilere bu günün ve kuş göçünün öneminden bahsediyor olacaklar. Ayrıca bu tarihlerde yapılacak gözlem kayıtlarının www.kusbank.org veritabanına kaydederek bu bilgilerin korunması ve kuşlarla ilgili çalışmalara yön vermesi sağlacak. Doğaya ve kuş göçüne ilgili olan herkesin bu tarihlerdeki etkinliklere katkı vermesi bekleniyor.

Tanıtım filmi için: http://www.worldmigratorybirdday.org/2009/

9-10 Mayis basta olmak uzere mayis ayi sonuna kadar gerceklestireceginiz
gocmen kuslarla ilgili etkinliklerinizin kayıtlarını girmek için:
http://www.worldmigratorybirdday.org/2009/index.php?option=com_content
=view&id=24&Itemid=37> &task=view&id=24&Itemid=37
www.kusbank.org
 
Dikkat Koruma Alanı!
Gediz Deltası’nda ılık bir şubat ikindisiydi. Yere uzanmış ve tam içim geçmişken “Beni görmüyorsun!” diyen bir sesle irkildim.
>>>
Hasankeyf
Doğa Derneği Facebook Sayfası
 
 
  © 2004 - 2012 Doğa Derneği Her hakkı saklıdır.
Gizlilik Sözleşmesi  
ATLAS BirdLife RSPB